پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی

word
72
771 KB
32055
1389
کارشناسی ارشد
قیمت: ۹,۳۶۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی

  پایان نامه

  جهت اخذ درجه کارشناسی الکترونیک

  چکیده

  در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند. این پژوهش به معرفی بمب‌های الکترومغناطیسی، ماهیت این‌گونه بمب‌ها، نحوه عملکرد، خطرات و چگونگی مقابله با آن‌ها می‌پردازد. یک بمب الکترو مغناطیسی سلاحی است که از وابستگی عمیق انسان به برق بهره می بردوبر همین اساس طراحی شده است. کاربرد بمبهای الکترومغناطیس می تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند در کسری از ثانیه آنچنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید و آنها را از کار بیندازد. یک بمب الکترو مغناطیسی سلاحی است که از وابستگی عمیق انسان به برق بهره می بردوبر همین اساس طراحی شده است

   

  مقدمه

  در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند.

  با پیشرفت دانش الکترو نیک و ارتباطات ، استفاده از لوازم جدید زندگی که اغلب الکترونیکی و مخابراتی هستند به مساله ای عادی تبدیل شده است . هر روز محصولات الکترونیکی جدیدی به بازار عرضه می شود و پس از مدتی کوتاه ، استفاده از آن محصول به صورت یک ضرورت در زندگی روزمره در می آید به گونه ای که فرض زندگی بدون آن محصول ناممکن یا حداقل بسیار مشکل به نظر می رسد . این مساله به صورت تشدید شده ای در سازمان های نظامی، تجاری ، رسانه ای و صنعتی نیز به چشم می خورد . وابستگی بسیار زیاد به تجهیزات الکترونیکی در این عرصه ها اگر چه اجتناب ناپذیر می نماید ، ولی در شرایط یک رویارویی نظامی ممکن است به یک نقطه ضعف بزرگ و اساسی تبدیل شود . چنانچه دشمن بتواند تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ما را از کار بیندازد و تجهیزات خود را از این خطر مصون نگه دارد ، در یک مبارزه امروزی که قدرت یک کشور وابسته به استفاده صحیح از این ابزارها می باشد ، برگ برنده مهمی را در اختیار خواهد داشت . با تولید پالس های الکترو مغناطیسی با عرض کوتاه ( انرژی کم ) و توان گذاری بسیار زیاد و ارسال این پالس ها به سمت تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ، خطر تخریب این تجهیزات به صورت موقت و یا دائمی ممکن شده است البته وقوع این خطر در شرایطی ممکن است که تجهیزات خودی در مقابل این میدان های گذرای پر قدرت محافظت نشده باشند ، ولی چنان چه اصول صحیح مراقبت در برابر حملات EMP در تجهیزات رعایت شده باشد ، این خطر تا حد زیادی بر طرف می شود .

  روزی را تصور کنید که در یک شهر معمولی و در یک زمان، تمام دستگاههای الکتریکی روشن و در حال کار ناگهان سوخته و از کار می افتند. در چنین شهری پس از انفجار بمب الکترومغناطیسی بر فراز شهر در کسری از ثانیه 1 تا 2 میلیارد وات انرژی الکتریکی کلیه سیستمهای مخابراتی و رادیویی و تلویزیونی را از کار می اندازد.

  برق شهر قطع می گردد، مدار الکتریکی همه رایانه ها می سوزد، تمام باتریها و خازنها منفجر می شوند، لامپ تصویر همه تلویزیونها و مانیتورهای روشن یا خاموش می سوزد و ناگهان شهر در قهقرا فرو می رود.

  سیستمهای گرمازایی و سرمازایی، پمپهای آب و حتی ساعتهای مچی نیز ار کار می افتند. شهر بدون الکتریسته، موتور باتری، مخابرات و حرکت کاملاً فلج می شود و همه این اتفاقات در کسری از ثانیه پس از انفجار یک بمب الکترومغناطیسی در حوزه میدان مغناطیسی اتفاق می افتد.

  کاربرد بمبهای الکترومغناطیس می تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند در کسری از ثانیه آنچنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید و آنها را از کار بیندازد. در جنگ افزارهای نسل الکترونیک، استفاده از سلاح مغناطیسی و امواج الکترومغناطیسی جایگاه ویژه ای داشته و مورد توجه سازندگان این قبیل سلاحها بوده است.

  بمب های الکترو مغناطیسی با انفجار خود  موج الکترو مغناطیسی پالسی بسیار بزرگی را در محیط منتشر می کنند که این پالس ها با نفوذ به سیستم های الکترونیکی قادر به تخریب عملکرد آن ها می باشند . این پالس ها ممکن است توسط انفجارهای هسته ای در ارتفاعات مختلف نیز به وجود آیند . اما نوع پالس ها و محدوده عمل آنها در حوزه زمان و فرکانس متفاوت از بمب های الکترو مغناطیسی می باشد . بمب های الکترو مغناطیسی ممکن است پالس های باند پهن و یا باند باریک تولید کنند که البته تولید پالس های باند باریک هدفمند ، فناوری پیشرفته تری را طلب می کند .لغت EMP[1] اصالتاً برای پالس های تولید شده توسط بمب های هسته ای به کار می رود و پالس های تولید شده توسط ادوات پرقدرت میکروویو بیشتر با نام HPM[2] پالسهای تولید شده توسط ادوات با پهنای باند بسیار زیاد UWB[3] و پالس های تولید شده توسط ذرات پر انرژی بیشتر با نام HEP-EMP شناخته می شوند . لیکن هنگام استفاده از لغت EMP در این کتاب تمام انواع پالس های الکترو مغناطیسی را اشاره می کنیم و برای تمایز بین انواع مختلف بر حسب مورد اشاره خواهیم کرد.

  تخریب عملکرد سیستم های اکترونیکی و مخابراتی در برابر امواج EMP ممکن است موقتی و یا دائمی باشند . تخریب موقت عملکرد سیستم به دو روش صورت می گیرد ، اول و مهمتر این که نفوذ انرژی الکترو مغناطیسی گذرا به داخل سیستم ها سبب به هم خوردن تنظیمات دستگاه شود که ممکن است با خاموش کردن و روشن کردن مجدد ، دستگاه قادر به ادامه فعالیت هر چند (احتمالاً ) با توانایی کمتر باشد ، دوم آن که به هر حال پالس الکترو مغناطیسی دامنه بزرگی دارد و محدوده وسیعی را در حوزه فرکانس مختل می کند و این مساله باعث مخفی شدن سیگنال های دیگر موجود در محیط شود و حداقل برای زمانی کوتاه  ارتباطات مختل می شود .

  اما در صورت عدم حفاظت از سیستم ها احتمال تخریب فیزیکی و دائمی سیستمهای الکترونیکی و مخابراتی هنگام وقوع یک انفجار هسته ای یا انفجار بمب الکترو مغناطیسی بسیار زیاد می باشد.بنابراین افزایش قابلیت سیستم های الکترونیکی و مخابراتی برای مقابله با حملات پالس های الکترو مغناطیسی مسئله ای بسیار ضروری و حیاتی برای کشور می باشد.

  سلاح های غیر کشنده

  یکی دو سالی است که واژه «سلاح های غیر کشنده» که گاهی نیز از آن با عناوین «تکنولوژی های کمتر کشنده» و یا «ناتوان ساز» یاد می شود وارد فرهنگ اصطلاحات نظامی شده و به طور روز افزونی در این زمینه مطالبی در نشریات تخصصی نظامی و حتی نشریات غیر تخصصی به چاپ می رسد. طرفداران تکمیل و بکارگیری این سلاح ها معتقدند که با بکار گرفتن آنها یکی از رویاهای بسیار کهن نظامی، یعنی شکست دشمن، بدون نیاز به کشتن او، به حقیقت می پیوندد. در ضمن، این سلاح ها کاربردهای فراوانی در زمینه برخوردهای پلیسی و سرکوب شورش نیز دارند.

   

  ترکیب این توانایی های بالقوه که بازار گسترده و پرسودی را برای شرکتهای سازنده تسلیحات نوید
  می دهد به ویژه در زمان کاهش مستمر بودجه های نظامی در کشورهای غربی در دوران پس از جنگ سرد و تلاش نیروهای مسلح غربی و به ویژه آمریکا در حفظ دیوان سالاری گسترده نظامی خود و نیز شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر این کشورها و حساسیت آنها در برابر تلفات جنگ، همگی دست به دست یکدیگر داده و تلاش در زمینه تکمیل چنین سیستم هایی را گسترش داده اند.

   

   

   
  2-1-1- تعریف سلاح های غیر کشنده

  آمریکا، یکی از فعالترین کشورها در عرصه این نوع تسلیحات می باشد، از میان نیروهای مسلح آمریکا، فعالیت نیروی زمینی در این مورد احتمالاً بیش از سایر نیروهای مسلح این کشور می باشد همین رابطه در سپتامبر 1992، «فرماندهی آموزش و دکترین» نیروی زمینی، گزارشی با نام «مفاهیم عملیاتی برای اقدامات ناتوان سازی» منتشر نمود. این گزارش مقدماتی، اقدامات ناتوان سازی و توانایی های مورد نیاز برای اجرای آنها را در طی 15 سال آینده، مشخص می کند. در عین حال، این گزارش تأکید نمود که تحقیقات در این باره، تنها در موارد معدودی به مراحل پیشرفته رسیده است. رؤسا، تأکید نموده اند که گزارش پیش گفته بسیار مقدماتی بوده و نمایانگر سیاست رسمی نیروی زمینی ایالات متحده نیست.

  در هر حال، این مبحث، تعریف روشنی از سلاح های غیر کشنده ناتوان ساز را ارائه می دهد. بر اساس این تعریف «سلاح های غیر کشنده ناتوان ساز علیه اجزای سیستم ها، یا توانایی های فرد و یا حواس او و برای جلوگیری از انجام عملیات عادی وسایل و یا افراد، به کار گرفته می شود. این سلاح ها موجب وارد آمدن صدمات انسانی، مانند کاهش قدرت دید، از دست دادن تعادل و یا بروز حالت تهوع می شوند. در ضمن، این سلاح ها می توانند از استفاده و یا وارد آمدن صدمه به تجهیزات، مانند وسایل اپتیکی و الکترو اپتیکی و تجهیزات الکترونیکی جلوگیری کنند.

   

 • فهرست و منابع پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی

  فهرست:

  فصل اول – مقدمه

  فصل دوم – کلیات

  فصل سوم – امواج الکترومغناطیس

  فصل چهارم – پالس الکترومغناطیس هسته‌ای

  فصل پنجم – ماهیت بمب‌های الکترومغناطیس

  فصل ششم – سازگاری با حملات EMP

  نتیجه‌گیری

  منابع و مآخذ

   

  منبع:

   

  ماهنامه صنایع هوایی، شماره 211

  ماهنامه عصر الکترونیک

  مقالات  دکتر محمد مهدی دانایی، زمستان 80

  جزوه "خطوط انتقال مخابرات" مهندس احمد علی ابدی،1388.

  ابراهیم نژاد، محمد، "آشنایی با تسلیحات غیر کشنده" ، انتشارات دانشگاه صنعتی مالک اشتر، تهران، چاپ اول، 1386.

  http://www.abovetopsecret.com/pages/ebomb.html

  http://www.cbsnews.com/stories/2003/03/25/iraq.html

  http://tinwiki.org/wiki/electromagnetic_pulse_bomb

  http://www.bbc.co.uk

  http://www.komar.cs.stthomas.edu/qm425/035/person2.htmlتحقیق در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقاله در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروپوزال در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تز دکترا در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقالات دانشجویی درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, گزارش سمینار در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, رساله دکترا در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول
بانک دانلود پایان نامه رسا تسیس