پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال

word
147
16 MB
31339
1391
کارشناسی ارشد
قیمت: ۱۹,۱۱۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال

  پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک

  چکیده

  جداسازی پروجکشن­های پروتز و ایمپلنت­های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش­های کانتور فعال

  به کوشش

  ایمپلنت­های فلزی از قبیل پروتزها و مواد پر کننده دندان در طی بازسازی تصاویر سی­تی با روش­های مختلف، باعث ایجاد آرتیفکت می­شود که به صورت خطوط شعاعی روشن و تاریک در اطراف جسم فلزی ظاهر می‌شود و به طور جدی ارزش پزشکی تصاویر سی تی را محدود می­نماید، زیرا تصمیمات تشخیصی و درمانی را تحت تاثیر قرار می­دهد. داده­های پروجکشنی که تحت تاثیر این آرتیفکت قرار می­گیرند، پروجکشن­های مفقود نام دارد و در تصویر ساینوگرام به صورت نواحی متمایز با شدت و مقادیر بسیار بالا ظاهر می­شود. بنابراین اگر تا حد امکان این نواحی شناسایی، مقادیر آن­ها با مقادیر مناسب جایگزین شود و بازسازی تصویر دیگری از ساینوگرام بهبود یافته انجام گیرد، آنگاه تصویری با کیفیت عالی ساخته می­شود. در این پایان نامه به معرفی روشی برای جداسازی نواحی ذکر شده پرداخته می­شود. به این گونه که ابتدا چندین روش­ کانتور فعال معرفی می­گردد و بهترین آن­ها جهت جداسازی تقریبی مرز نواحی مربوطه انتخاب می‌شود. سپس برای جداسازی دقیق­تر، تعمیم یافته­ی تبدیل هاف برای یافتن منحنی­های سینوسی مانند تعریف می­گردد. با اعمال تبدیل هاف به نقاط مرزی و بین مرزی جدا شده منحنی­های سینوسی مانند مربوط به این نقاط، یعنی؛ نواحی مربوطه شناسایی می­شود. در نهایت با یک الگوریتم پس از پردازش این جداسازی به خوبی به پایان می­رسد. نتایج بازسازی تصویر از ساینوگرام بهبود یافته نشان می­دهد که الگوریتم مطرح شده توانسته است نواحی مربوط به اجسام فلزی را در ساینوگرام، به خوبی شناسایی نماید

  در این فصل ابتدا توضیح مختصری در مورد نیاز به سیستم­های تصویر برداری بدن و پیدایش دستگاه سی تی اسکن، سپس روند کلی ایجاد تصویر و علل ایجاد آرتیفکت­ و اعوجاج‌های ناشی از بافت فلزی در تصویر شرح داده و در نهایت اهداف کلی و بخش­های پایان نامه ارایه شده است.

  1-1- مقدمه

  حفظ و ارتقا سلامتی انسان به عنوان محور توسعه­­ی پایدار، از دیرباز مورد توجه و مد نظر دانشمندان در عرصه­های مختلف علوم بوده است. کسب علم و احراز مهارت در زمینه­ی استفاده از ابزارهای مختلف برای خدمت به نوع بشر به ویژه برای تشخیص زود هنگام بیماری­ها و درمان به موقع آن­ها از دغدغه­های روزمره دانشمندان علوم پزشکی بوده و می­باشد. تولید و پیشرفت علم و فناوری نه تنها تحولات عظیمی را در این راستا فراهم نموده است، بلکه به طور قابل ملاحضه­ای تمایل انسان را در به کارگیری از تکنولوژی افزایش داده است.

  کسب اطلاع از چگونگی استقرار و عملکرد دقیق دستگاه­های بدن در شرایط عادی و تغییرات آن­ها به علت بیماری برای درک و توجیه بروز علائم و نشانه­ها ضروری می­باشد. هر چند کالبد شناسی یا شناخت دستگاه­ها و اندام­های داخلی از طریق تماس مستقیم و برش دادن جسم انسان، اطلاعات جامعی را در اختیار پزشکان و علمای پزشکی قرار می­دهد ولی اکتفا به استفاده انحصاری از این روش برای آگاهی از وضعیت جسمی و عملکردی بافت­های درونی نه تنها همیشه مقدور نیست بلکه می­تواند صدمات قابل ملاحظه­ای را به انسان وارد نماید. استفاده از تجربیات قبلی بر روی اجساد و تعمیم یافته­های فردی نیز به دلیل تفاوت­ها­ی قابل ملاحظه­ای که در آناتومی بدن انسان وجود دارد امکان پذیر نمی­باشد. بنابراین استفاده از ابزار و تکنولوژی  برای کسب اطلاعات دقیق از درون انسان از آرمان­های پایان ناپذیر علمای پزشکی بوده است. در طول تاریخ، آرمانگرایی علمای پزشکی در کسب اطلاعات کامل­تر از درون جسم انسان، آن­ها را به خلق، توسعه­ و استفاده از  تکنولوژی سوق داده است.

  کنراد رونگتن[1] دانشمند آلمانی در سال 1895 برای اولین بار پی به وجود اشعه ایکس برد و به طور اتفاقی قابلیت­های منحصر به فرد این اشعه را در تصویر برداری از اعضای داخلی بدن به خصوص استخوان، کشف نمود. به این ترتیب شروعی تازه بر تحولی بزرگ در زمینه تصویر برداری پزشکی رقم خورد.

  اشعه ایکس از سری پرتوهای الکترومغناطیس می­باشد که طول موجی از چند پیکومتر تا چند نانومتر را پوشش می­دهد و بسته به جنس مواد مختلف با ضرایب تضعیف متفاوتی از مواد عبور می­کند. این همان ویژگی می­باشد که از آن در رادیولوژی معمولی استفاده می­شود. به این گونه که اشعه ایکس در عبور از استخوان و بافت­های سخت بیشتر از سایر بافت­ها جذب و هنگامی که توسط فیلم­های حساس به اشعه ایکس به تصویر تبدیل می­شود این تضعیف اشعه به صورت نواحی روشن دیده می­شود وقابل تشخیص نیز می­باشد. این روند در شکل «1-1» قابل مشاهده می­باشد.

  شکل 1-1: رادیولوژی معمولی. a) نحوه قرار گیری اجزا. b) نمونه­ای از تصویر قفسه سینه [1].

  با اینکه رادیولوژی معمولی کمک بسیاری به پزشکی کرده است و حتی امروزه نیز از آن در بسیاری از موارد استفاده می­گردد اما نقاط ضعف زیر، دگرگونی و پیشرفت در آن را اجتناب ناپذیر می­کرد:

  دوز بالا و کنترل نشده اشعه ایکس که برای بدن مضر است.

  انطباق حجم سه بعدی بدن بر روی یک تصویر دو بعدی، باعث بر روی هم قرار گرفتن اعضا در تصویر و پایین آمدن دقت تشخیص پزشک می­شود.

  کنتراست پایین تصویر به دلیل پخش بودن منبع گسیلنده اشعه و عدم تولید پرتوهای کاملا موازی.

  و به همین دلیل نیاز به دستگاه­های پرتو نگاری کامپیوتری با سی­تی اسکن[2]­ها پدیدار گشت [1]. جزییات سی تی اسکن در فصل «2» شرح داده شده است.

   

   

  1-2-  Filtered Back Projection (FBP) و آرتیفکت­ها در سی تی 

   

  بعد از اختراع سی­ تی ، بازسازی تصویر با روش FBP برای کاربردهای فیزیکی معرفی گردید. تا به امروز FBP گسترده­ترین روش بازسازی تصویر در سی تی باقی مانده است. این روش یک روش به اصطلاح تبدیل نام دارد زیرا بر این فرض استوار است که اندازه­گیری­ها، تبدیل رادون توزیع ضریب تضعیف خطی و معکوس تحلیلی تبدیل رادون، یک راه حل مستقیم برای بازسازی تصویر می­باشد. اگر این الگوریتم به پروجکشن­های ایده­آل؛ یعنی، به تعداد نامحدودی از اندازه­گیری­ها با پرتوهای باریک نامحدود و بدون نویز اعمال گردد سپس این راه حل، ایده­آل می­باشد. اما در عمل اینگونه نیست. زیرا اولا اندازه­گیری­ها با تعداد محدودی دتکتور در یک بازه­ی چرخشی محدود و با استفاده از پرتوهای عریض محدود بازخوانی می‌شوند. در ثانی، تیوب x-ray یک طیف پیوسته را که در نتیجه­ی سخت شدن پرتوها[3] ایجاد می­شود منتشر می­کند. سوما اندازه­گیری­ها نویزی و شامل پرتوافشانی پراکنده می­باشند. اختلافات زیاد دیگری بین اندازه­گیری­های واقعی و تبدیل رادون وجود دارد که تمام این­ها موجب آرتیفکت­هایی در تصاویر بازسازی شده می­شوند. اما معمولا خطاهای ناشی از این تقریب­ها به نسبت کوچک می­باشند و  نتایج FBP رضایت بخش می­باشد. در ضمن می­توان آرتیفکت­ها را با اعمال اصلاحاتی قبل و یا بعد از اعمال FBP کاهش داد. به عنوان مثال، نویز و آرتیفکت­های ناشی از الیازینگ به وسیله­ی اعمال یک فیلتر پایین گذر به داده­های خام کاهش می­یابند. با این وجود تحت پیشامدهای بسیاری از جمله حضور اجسام با چگالی بالا، آرتیفکت‌ها به طرز باور نکردنی شدت می­یابند. اشکال «1-2» و «1-3» نمونه­ای از آرتیفکت‌های مخطط را که ناشی از حضور اجسام فلزی است نشان می­دهد.

  شکل 1-2: سی تی اسکن از یک بیمار با یک پروتز لگن. (a) بیمار با پروتز. (b) تصویر سی تی از یک سطح مقطع شامل پروتز که دارای آرتیفکت مخطط ناشی از پروتز می­باشد [3].

   

  محققان زیادی با روش­های متفاوتی برای از بین بردن آرتیفکت­های فلزی تلاش کرده­اند و معمولا بر پایه­ی این فرض می­باشند که اطلاعات اندازه­گیری شده که تحت تاثیر اجسام فلزی قرار می­گیرند، یا نادیده گرفته می­شوند و یا از طریق درون یابی[4] بین اندازه­های همسایه جایگزین می­شوند. این الگوریتم­های موجود، منجر به کاهش شدید آرتیفکت­های فلزی می­شود اما بعضی از آن­ها آرتیفکت­های جدید ایجاد می­نمایند. بنابراین برای کاهش موثرتر آرتیفکت‌های فلزی الگوریتم­های بهتری مورد نیاز می­باشد.

   در مباحث سی تی، مهمترین علل ایجاد آرتیفکت­های فلزی که به صورت خطوط تیره و روشن[5] ظاهر می­شوند عبارتند از: سخت شدن پرتوها، کمبود فوتون[6]، پراکندگی و اثر حجم نسبی که در ادامه تعریف آن­ها ذکر می­گردد [2-3].  

  شکل 1-3: تصاویر سی تی از جمجمه که شامل مواد پرکننده­ی دندان می­باشد [3].

  1-2-1- سخت شدن پرتوها

  در فرآیند بازسازی تصویر، فرض بر این است که از اشعه­ی ایکس تک رنگ[7] استفاده می‌شود. اما در عمل پرتوهای ایکس که استفاده می­گردد طیف انرژی وسیعی[8] دارند. لذا هرگاه دسته اشعه­ای به اجسام تابیده شود آن دسته از پرتوهایی که ضریب تضعیف بالاتری؛ یعنی، طیف انرژی پایینی دارند از دسته­ی اشعه زودتر حذف می­گردند. بنابراین انرژی متوسط دسته پرتو افزایش می­یابد و قابلیت نفوذ آن بیشتر می­شود. عموما آن دسته اشعه­هایی را که طیف انرژی آن­ها در محدوده­ای است که راحت­تر تضعیف می­شوند اشعه­ی ایکس نرم و آن دسته را که بیشتر در اجسام نفوذ می­کنند اشعه­ی ایکس سخت می­نامند. لذا پدیده­ی سخت شدن پرتوها را می­توان از بین رفتن اشعه­ی ایکس نرم از یک دسته اشعه­ی ایکس با دامنه­ی طیف انرژی وسیع دانست که باقیمانده­ی آن، اشعه­های سخت خواهد بود. مقدار سخت شدن پرتوها به میزان وسعت دامنه­ی طیف انرژی آن­ها و همچنین ترکیب موادی که از آن عبور می­کند بستگی دارد. در نتیجه عبور پرتوها از موادی مانند فلزات که چگال­تر می­باشند آن­ها را سخت­تر خواهد نمود. بنابراین میزان تضعیف این پرتوها کمتر می­شود و در هنگام رسیدن به گیرنده، نسبت به آنچه انتظار می­رود شدت بیشتری خواهند داشت که به صورت خطوط روشن در تصویر ظاهر می­گردد.   

  1-2-2- کمبود فوتون 

   زمانی که پرتوهای ایکس از نواحی فلزی عبور می­کنند دچار تضعیف بسیار زیادی خواهند شد و فوتون­های کافی به گیرنده­ها نمی­رسد. نتیجه­ی آن، ایجاد تصویری با نویز زیاد در برخی زوایای خاص خواهد بود. اگر در این زوایا، جریان عبوری از لوله­ی مولد به منظور بالا بردن شدت این پرتوها افزایش یابد مشکل این اعوجاج حل خواهد شد. اما عیب این امر، دریافت بیش از حد اشعه­ی ایکس توسط بیمار در اسکن کردن سایر زوایا خواهد بود.

  1-2-3- پراکندگی

  بسیاری از فوتون­های اشعه­ی ایکس که در یک جسم نفوذ می­کنند در معرض پراکندگی کامپتون می­باشند. در این نوع پراکندگی، یک فوتون تابشی با انرژی نسبتا بالا به یک الکترون آزاد از لایه­ی خارجی اتم برخورد کرده و آن را از مدارش خارج می­کند. فوتون مزبور منحرف شده و در جهت جدیدی به عنوان اشعه­ی پراکنده حرکت می­نماید. تقریبا تمام پراکندگی­ها از این برخورد ناشی می­شوند. احتمال وقوع یک برخورد کامپتون تحت تاثیر انرژی پرتو و چگالی ماده جاذب می­باشد. بدیهی می­باشد که این فوتون­ها برای بازسازی تصویر بدون استفاده می‌باشند و باید دقت شود که در بازسازی مورد استفاده قرار نگیرند.

  1-2-4- اثر حجم نسبی

  اعوجاج ناشی از این اثر زمانی اتفاق می­افتد که یک جسم با چگالی بالا به طور ناقص در مقطعی قرار گیرد و مابقی آن در آن مقطع واقع نشود. در نتیجه زمانی که این جسم در مسیر اشعه قرار می­گیرد چگالی آن پایین­تر از حد واقعی نمایش داده می­شود. اگر تنها یک جسم به طور جزئی در مقطع قرار گیرد خطای اندازه­گیری در تمام مقاطع یکسان می­باشد اما اگر دو یا چند جسم با چگالی بالا به طور جزئی قرار گیرند آنگاه خطای اندازه­گیری غیر خطی بوده و به صورت شعاع­هایی که از این اجسام عبور می­کنند در تصویر به نمایش در می­آید. این اطلاعات غیر یکنواخت، آرتیفکت خطی ایجاد می­نمایند.

  1-3- اهداف کلی این پایان نامه 

  در این پایان نامه روش جدیدی برای کاهش آرتیفکت فلزی در تصاویر سی تی اسکن اسپایرال که از پرتو بادبزنی شکل استفاده می­کند، بیان گردیده است. اساس این روش جداسازی نواحی فلزی در داده­های خام (ساینوگرام) به جای اسلایس­های بازسازی شده، با روش­های کانتور فعال و تبدیل هاف دو بعدی می­باشد. به این صورت که ابتدا از بین جدیدترین روش­های کانتور فعال بهترین مدل آن به نام LBF[9] جهت یافتن تقریبی مرزهای نواحی با آرتیفکت فلزی استفاده می­گردد. بعد از آن روشی بر پایه­ی تبدیل هاف که بر اساس معادله­ی ساینوگرام پرتوهای بادبزنی طراحی می­گردد، جهت یافتن تمام منحنی­های سینوسی مانند که مربوط به آرتیفکت فلزی می­باشند به تصویر ساینوگرام اعمال می­گردد. در نهایت، تمام پیکسل­های یافت شده، سیاه و سپس شدت آن­ها بر اساس شدت در پروجکشن­های بدون آرتیفکت بدست آمده در زاویه­ی مخالف آن­ها جایگزین می­گردد. در حقیقت این روش برای بیمارانی که اجسام فلزی، مانند پروتزها و یا مواد پرکننده­ی دندانی دارند در نظر گرفته و تست شده است.

  ساختار پایان نامه به این شکل می­باشد که ابتدا در فصل «2» مباحث کلی در مورد سی تی اسکن، مدل­های مختلف کانتور فعال و تبدیل هاف بیان می­گردد. سپس در فصل «3» تاریخچه­ای از کارهایی که در این زمینه­ انجام شده بررسی می­شود. در نهایت در فصل «4» روش مطرح شده و در فصل «5» نتایج کار بیان می­گردد.

   

  [1]  Conrad Rontgen

  [2] Computed Tomography Scan

  [3] Beam Hardening

  [4] Interpolation

  [5] Dark and Bright Streaks

  [6] Photon Starvation

  [7] Monochromatic

  [8] Polychromic

  [9] Local Binary Fitting Model

  ABSTRACT

  Implant Trace Segmentation in Spiral CT Sinogram Using Active Contour Method

  Metal implants such as prosthesis and dental fillings cause the artifacts during the CT image reconstruction. The artifacts appear in reconstruction images as dark and bright streaks around the metal objects and seriously limit the clinical value of the CT scan since they affect diagnosis and radiotherapy treatment planning. The projection data affected by metal objects (missing projections) appear as regions with high intensities in the sinogram. If first, these regions are detected carefully, then, can be replaced by corresponding unaffected projections in other slices or opposite view; the CT sliecs regenerated by the modified sinograms are images with high quality. In this thesis, a new method for metal artifact reduction (MAR) by detecting missing projections in sinogram is proposed. The proposed algorithm uses sinogram instead of reconstructed CT slices.  First, one of the best and newest region-based geometric active contour models is used for detection of the missing projections. Then, the Hough-transform method is used for correctly determining the sinusoidal curves belonging to metal objects. Finally, a post-processing method is used for more accurate detection of missing projections. The obtained results on real patients' images with metallic teeth filling and pelvis prosthesis and a phantom show the proposed algorithm for MAR is efficient.

 • فهرست و منابع پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال

  فهرست:

  فهرست مطالب

   

   

  عنوان                                                                                                     صفحه

   

  1- فصل اول: مقدمه                                                                                                 1

  1-1- مقدمه                                                                                      2

  1-2-  Filtered Back Projection (FBP) و آرتیفکت­ها در سی تی                       4

  1-2-1- سخت شدن پرتوها                                                                 6

  1-2-2- کمبود فوتون                                                                       7

  1-2-3- پراکندگی                                                                           7

  1-2-4- اثر حجم نسبی                                                                     7

  1-3- اهداف کلی این پایان نامه                                                                8

  2- فصل دوم: مبانی نظری تحقیق                                                                             9

  2-1- تاریخچه سی تی اسکن                                                                10

  2-2- اجزای اصلی تشکیل دهنده دستگاه سی تی اسکن                                 11

  2-3- نسل­های مختلف دستگاه سی تی اسکن تا به امروز                                 14

  2-3-1-  نسل اول                                                                         15

  2-3-2-  نسل دوم                                                                         16

  2-3-3-  نسل سوم                                                                        17

  2-3-4-  نسل چهارم                                                                      17

  2-3-5-  نسل پنجم، سی­تی اسکنهای EBCT                                         18

  2-3-6-  نسل ششم، سی تی اسکن­های مارپیچ (اسپایرال یا هلیکال)                19

  2-3-7-  نسل هفتم، سی تی اسکنهای مالتی اسلایس                                20

  2-4- الگوریتم­های بازسازی تصویر                                                           21

  2-4-1- ساینوگرام                                                                         23

  2-4-2-  الگوریتم ART                                                                  27

  2-4-3-  الگوریتم Back Projection Fourier Slice                                   28

  2-4-4-  الگوریتم Filtered Back Projection Fourier Slice                        32

  2-5- بازسازی تصویر در حالت پرتو بادبزنی شکل                                          34

  2-5-1- بازسازی تصویر در حالت پرتو بادبزنی با زاویه­های مساوی                    35

  2-5-2- بازسازی تصویر در حالت پرتو بادبزنی با فضاهای پوششی مساوی            38

  2-6- بازسازی تصویر در سی­تی­های نسل اسپایرال                                         38

  2-7- کانتورهای فعال                                                                         40

  2-7-1- مدل­های اکتیو کانتور پارامتریک                                                41

  2-7-2- مدل­های کانتور فعال هندسی                                                   53

  2-8- تبدیل هاف                                                                              62

  3- فصل سوم: مروری بر تحقیقات انجام شده                                                        68

  4- فصل چهارم: روش تحقیق                                                                                 75

  4-1- مقدمه                                                                                    76

  4-2- روش تصویر برداری مارپیچ و مقایسه آن با اسکنر معمولی                          77

  4-3- تشکیل ساینوگرام                                                                      78

  4-4- الگوریتم مطرح شده                                                                    79

  4-4-1- مدل کانتور فعال                                                                 80

  4-4-2- الگوریتم بر پایه تبدیل هاف                                                     84

  4-4-3- الگوریتم پس از پردازش                                                         86

  4-5- نتیجه گیری                                                                             86

  5- فصل پنجم: نتایج                                                                                              88

  5-1- اعمال الگوریتم پیشنهادی بر داده­های واقعی و مقایسه به صورت شهودی        89

  5-2- اعمال الگوریتم پیشنهادی بر مولاژ و مقایسه به صورت کمی                       90

  5-2-1- میانگین و واریانس سطح خاکستری                                           92

  5-2-2- میانگین مربع خطاها                                                             93

  5-2-3- نسبت ماکزیمم سیگنال به نویز                                                 93

  5-2-4- پارامتر Q                                                                         94

  5-3- مقایسه الگوریتم مطرح شده با روش جداسازی با حد آستانه و تبدیل هاف     119

  5-4- نتیجه گیری                                                                           122

  مراجع                                                                                                                  123

  منبع:

  [1] Hsieh, J. (2009), Computed Tomography Principles, Design, Artifacts, and Recent Advances, 2nd ed. Washington: Bellingham.

  [2] Yazdi, M., and Beaulieul, L. (2007). "Artifacts in Spiral X-ray CT Scanners: Problems and Solutions," Proceeding of World Academy of Science, Engineering and Technology 26: 376-380.

  [3] DeMan, B. "Iterative Reconstruction for Reduction of Metal Artifacts in Computed Tomography," PhD. Dissertation, Katholieke Universiteit Leuven, Belgium, 2001.

  [4] Xu, C., Pham, D.L., and Prince, J.L. (2000). "Medical Image Segmentation Using Deformable Models," Handbook of Medical Imaging, Volume 2: Medical Image Processing and Analysis, PP.129-174, edited by Fitzpatrick, J.M., and Sonka, M., SPIE Press.

  [5] Xu, C., and Prince, J.L. "Gradient Vector Flow: A New External Force for Snakes," Proc. IEEE Conf. on CVPR, Los Alamitos Comp. Soc. Press, PP.66-71, June 1997.

  [6] عزیزی، امیر، تبدیل هاف، پژوهشکده­ی الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران: گروه ماشین بینایی و پردازش تصویر، آذر 1389، [Online]، .

  [7] Zamyatin, A. "Method, Apparatus, and Computer Program Product for Sinogram Completions". Patent Number: 7515676, Patent Date: Apr. 7, 2009.

  [8] Zamyatin, A.A., and Nakanishi, S. (2006). “Sinogram Correction Methods using Sinogram Decomposition,” IEEE Nuclear Science Symposium Conference Record, vol.6, pp.3438-3440.

  [9] Changchun, Z., and Ge, S. "A Hough Transform-Based Method for Fast Detection of Fixed Period Sinusoidal Curves in Images," in Proceedings of the 6th International Conference on Signal Processing, vol. 1, 2002, pp. 909-912, Aug. 26-30.

  [10] Ballard, D.H. (1987). "Generalizing the Hough Transform to Detect Arbitrary Shapes," Readings in Computer Vision: issues, problems, principles, and paradigms, pp. 714-725.

  [11] Ebraheim, N.A., Coombs, R., and Rusin, J.J. (1990). "Reduction of Postoperative CT Artifacts of Pelvis Fractures by Use of Titanium Implants," Orthopedics, vol. 13, pp. 1357-1358.

  [12] Kalender, W., Hebel, R., and Ebersberger, J. (1987). "Reduction of CT Artifacts Caused by Metallic Implants," Radiology, vol. 164, No. 2, pp. 576-577.

  [13] Klotz, E., and Kalender, W. (1990). "Algorithms for the Reduction of CT Artifacts Caused by Metallic Implants," Medical Imaging, vol. 1234, pp. 642-650.

  [14] Liu, J., Watt-Smith, S., and Smith, S. (2003). "CT Reconstruction Using FBP with Sinusoidal Amendment for Metal Artifact Reduction," Proceeding of 7th Digital Image Computing: Techniques and Applications, pp. 439-447.

   [15] Mahnken, A.H., Raupach, R., and Wildberger, J.E. (2003). "A New Algorithm for Metal Artifact Reduction in Computed Tomograghy: In Vitro and in Vivo Evaluation after Total Hip Replacement," Invest Radiol, vol. 38, pp. 769-775.

  [16] Yazdi, M., Gingras, L., and Beaulieu, L. (2005). “An Adaptive Approach of Metal Artifact Reduction in Helical CT for Radiation Therapy Treatment Planning: Experimental and Clinical Studies” Int. J. Radiat. Oncol., Biol., Phys. 62, 1224-1231.

  [17] Yazdi, M., and Beaulieu, L. (2006). “A novel approach for reducing metal artifacts due to metallic dental implants,” IEEE Nuclear Science Symposium Conference Record, vol. 4, pp. 2260–2263.

  [18] H.X Xue, L.Zhang, Y.Xiao, Z.Chen, and Y.Xing" Metal Artifact Reduction in Dual Energy CT by Sinogram Segmentation Based on Active Contour Model and TV Inpainting," IEEE Nuclear Science Symposium Conference Recor, pp.904-908, Oct. 2009.

  [19] Chanand, T., and Vese, L. “Active contours without edges,” IEEE Trans. Image Process. vol. 10, no. 2, pp. 266–277, Feb. 2001.

  [20] Veldkamp, W.J., Joemai, R.M., Van der Molen, A.J., and Geleijns, J. “Development and validation of segmentation and interpolation techniques in sinograms for metal artifact suppression in CT,” Med. Phys, vol.37, pp. 620-628, Feb.2010.

  [21] Abdoli, M., Ay, MR., and Ahmadian, A. “A virtual sinogram method to reduce dental metallic implant artefacts in ct-based attenuation correction for pet” Nuclear Medicine Communications, pp.22-31, Jan.2010.

  [22] Kim, Y., Yoon, S., and Yi, J. “Effective sinogram-inpainting for metal artifacts reduction in X-ray CT images,” IEEE International Conference on Image Processing, pp.597-600, Sep.2010.

  [23] Li, C., Huang, R., Ding, Z., Gatenby, J., Metaxas, D., and Gore, J. “A level set method for Image segmentation in the presence of intensity inhomogeneities with application to mri” IEEE Trans. Image Process., vol. 20, no. 7, July 2011.

  [24] Li, C., Kao, C., Gore, J. C., and Ding, Z. “Minimization of region-scalable fitting energy for image segmentation,” IEEE Trans. Image Process., vol. 17, no. 10, pp. 1940–1949, Oct. 2008.

  [25] Mumford, D., and Shah, J. “Optimal approximation by piecewise smooth functions and associated variational problems,” Commun. Pure Appl. Math, vol. 42, pp. 577–685, 1989.

  [26] Li, C., Xu, C., Gui, C., and Fox, M. D. (2005). “Level set evolution without re-initialization: A new variational formulation,” in Proc. IEEE Conf. Computer Vision and Pattern Recognition, vol. 1, pp. 430–436.

  [27] Shnayderman, A., Gusev, A., and Eskicioglu, A. “A multidimensional image quality measure using Singular Value Decomposition.” In: Proc. SPIE Image Quality and Image Quality and System Performance, vol. 5294, pp. 82-92. (2003).

  [28]Wang, Zh. (2002). “A Universal Image Quality Index” IEEE Signal Processing Letters, vol. 9, No. 3, pp. 81-84.

                                                                                                    تحقیق در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , مقاله در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , پروپوزال در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , تز دکترا در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , مقالات دانشجویی درباره پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , پروژه درباره پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , گزارش سمینار در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال , رساله دکترا در مورد پایان نامه جداسازی پروجکشن های پروتز و ایمپلنت های بافت در تصاویر ساینوگرام سی تی اسکن اسپایرال با استفاده از روش های کانتور فعال

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول
بانک دانلود پایان نامه رسا تسیس