پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف

مشخص نشده
121
4 MB
29425
مشخص نشده
مشخص نشده
قیمت: ۱۵,۷۳۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف

  پایان نامه کارشناسی ارشد دانشکده هنر و معماری

  گروه فرش (مواد اولیه و رنگرزی)

  شهریور 1393

  چکیده:

  توسعه روز افزون کاربرد کامپیوتر‌ها در تمامی عرصه های دانش بشری و از جمله صنعت رنگرزی و نساجی زمینه های تازه‌ای از کاربرد فن آوری جدید را در این عرصه پدید آورده است. سیستم های خبره که یک نوع نرم افزار کامپیوتری می باشد، یکی از آخرین دستاوردهای این پیشرفت سریع بوده، که با استفاده از دانش و آگاهی متخصصین یک حرفه و ترکیب آن با فن‌آوری روز، مجموعه دانش و تجربه کارشناسان را به صورت نرم افزارهای­«راهنمای تصمیم گیری»­ در اختیار افراد غیر متخصص و کم تجربه قرار داده و بدین وسیله می تواند نقش قابل توجهی­ در بهبود تصمیمات آنها ایفا کند. در این پژوهش به فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی طبیعی مناسب در حوزه تخصصی فرش دستباف پرداخته شده و سعی در تسریع بخشیدن به فرآیند انتخاب بهترین و مناسبترین نسخه رنگرزی طبیعی مد نظر داشته است. سیستم خبره انتخاب نسخه رنگرزی همانند یک فرد خبره رنگرز در حوزه تخصصی رنگرزی فرش‌دستباف مشاوره داده و در صورت لزوم تصمیم گیری جهت بهبود کیفیت و تسریع فرآیند می نماید. خروجی این پژوهش اطلاعات اولیه ای است که با قرارگیری آنها در پایگاه دانش «Data base» نرم افزار، یک سیستم خبره به شکل نرم افزار در اختیار کاربر جهت تسریع فرآیند تصمیم گیری در انتخاب نسخه رنگرزی قرار می دهد. به طوری که کاربر به راحتی می تواند در فضای طراحی شده سوالات خود را بپرسد و جواب های خود را بگیرد. از نتایج این پژوهش می تواند به موارد زیر اشاره کرد: ارائه دایره المعارف رنگزاهای طبیعی، نمایش نسخه رنگرزی فام های رنگی، ساختار شیمیایی، خواص رنگی و ثباتی رنگزاهای طبیعی پرکاربرد در صنعت فرش دستباف.

  کلمات کلیدی: سیستم خبره- پایگاه دانش-رنگرزی طبیعی - صنعت فرش دستباف.

  فصل اول: طرح تحقیق

  1-1-تعریف موضوع

  در این بخش مباحثی از قبیل تعریف مسأله، هدف از اجرا و کاربرد نتایج تحقیق بیان می‌گردد.

  1-1-1- تعریف مسأله

  سیستم ها یا سامانه های خبره، برنامه های کامپیوتری هستند که رفتار یک یا چند فرد خبره را در حوزه تخصصی آنها شبیه سازی می نمایند. توسعه روز افزون کاربرد کامپیوتر‌ها در تمامی عرصه های دانش بشری و از جمله صنعت رنگرزی و نساجی زمینه های تازه‌ای از کاربرد فن‌آوری جدید را در این عرصه پدید آورده است. سیستم های خبره یکی از آخرین دستاوردهای این پیشرفت سریع بوده، که با استفاده از دانش و آگاهی متخصصین یک حرفه و ترکیب آن با فن‌آوری روز، مجموعه دانش و تجربه کارشناسان را به صورت نرم افزارهای «راهنمای تصمیم گیری»  در اختیار افراد غیر متخصص و کم تجربه قرار می‌دهد و بدین وسیله می تواند نقش قابل توجهی­ در تسریع و در نهایت بهبود تصمیمات آنها ایفا کند. در این پژوهش، حوزه تخصصی فرش دستباف به لحاظ اهمیت انتخاب نسخه رنگرزی مناسب جهت تسریع انتخاب، بهینه‌سازی و مدیریت بر تولید آن مورد بررسی قرار گرفته، به طوری که سیستم های خبره همانند یک فرد خبره در حوزه تخصصی رنگرزی طبیعی الیاف فرش‌دستباف مشاوره داده و در صورت لزوم تصمیم‌گیری نماید. سیستم های خبره در حقیقت سیستم های مبتنی بر دانش هستند(Waterman,1986:18). به زعم بروس و بوچمن به طورکلی این سیستم های مبتنی بر دانش، اغلب سیستم خبره نامیده می شوند. این سیستم ها از دانش انسانی برای حل مسائلی سود می جوید که نیازمند هوش می باشد. داده هایی که در چنین سیستمی مورد استفاده قرار می گیرد دانش تخصصی نامیده می شود که برای حل مسائل بکار گرفته می شوند(Buchanan & Smith ,1988 :55).‌ در واقع سیستم های خبره، ابزارهای کامپیوتری هستندکه همانند یک فرد خبره در مسائل مربوط به حوزه تخصصی خود مشاوره می دهند و در صورت لزوم تصمیم گیری می نمایند. این سیستم ها که با متخصصین انسانی در رقابت می باشد، همانند افراد خبره «حوزه‌مند» هستند یعنی دانش آنها به یک حوزه خاص، محدود می شود (گودرز و همکاران،1389: 43). تحقیقات اخیر حاکی از حفظ علاقه تهیه‌کنندگان سیستم های خبره به زمینه های مختلف تولید بخصوص در زمینه نساجی و رنگرزی می باشد (گودرز و همکاران،1389: 51). حوزه تخصصی فرش دستباف از شاخه منسوجات که از بهره‌‌وری از سیستم خبره بی بهره بوده، می تواند از این سیستم جهت ارتقاء کیفیت، گسترش دانش خبره  و مدیریت تولید کمک بگیرد.

  رنگرزی طبیعی و انتخاب بهترین نسخه رنگرزی از دغدغه های همیشگی رنگرزها در این صنعت بوده است. علم نفوذ ماده رنگی به درون الیاف و ایجاد فام مورد نظر، به رنگرزی (Dyeing) مشهور است(منتظر و همکاران، 1380: 71). استفاده از رنگزاهای طبیعی از دیرباز تاکنون مورد توجه بوده ولی مدتی است(بالاخص از ابتدای قرن بیستم) که با تولید انبوه رنگزاهای مصنوعی این محصولات کمتر مورد توجه قرار گرفته و عملاً رنگزای طبیعی از چرخه مصرف خارج شد. امروزه نگرانی جهانی نسبت به تخریب محیط زیست و لزوم استفاده از مواد دوستدار طبیعت، استفاده از رنگزای طبیعی بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است (Sewecow,1995: 89-92). با توجه به فراگیری نهضت سبز در جهان، توجه بیشتر به محیط زیست و استفاده روز افزون از علوم ژنتیک و فناوری زیستی مواد طبیعی (بیو تکنولوژی)، تلاش وافری در جهت استفاده از ترکیبات طبیعی بدون انجام فرآیند های شیمیایی صورت گرفته است (منتظر،م و همکاران،1380: 77). یکی از ویژگی های مردم امروزی طبیعت گرایی است. این گرایش پس از مدت ها تجربه صنعتی شدن و زندگی شهری و همچنین تجربه مشکلات زندگی مدرن در دوره پسامدرن[1] به وجود آمده است. فرش کالایی است که طرح آن از طبیعت گرفته شده و هرچه نقش طبیعت در آن پر رنگ تر باشد، زیباتر و جذاب تر به نظر می رسد. نخ پشمی به کار رفته در فرش نیز به دلیل طبیعی بودن با روح و جسم انسان سازگار است. به این ترتیب رنگ طبیعی نیز آرامش بخش تر و دلنشین تر است. امروزه تمایل به طبیعت و گرایش به استفاده از فرش دستباف، غالب و حاکم است. پس بایستی به سمت پاسخ به این تمایل حرکت کرد (منتظر و همکاران، 1380: ل). در واقع یکی از ویژگی ها و امتیازات فرش ایران استفاده از رنگ های طبیعی است، به همین خاطر ارزش هنری فرش به چند برابر افزایش می یابد. زیرا هر چه هنر و طبیعت به هم نزدیک تر باشند،  کار حاصله در نظر انسان ملموس تر خواهد بود. اگر به فرش های قدیمی همچون فرش های دوره صفوی موجود در موزه ها و مجموعه های خصوصی بنگریم، زیبایی و هماهنگی لطیف رنگ ها نه تنها متخصصین بلکه هر بیننده عادی را که با هنر سر و کار دارد نیز به خود جذب می کند و این امر از دید زیبا شناسی دارای جذابیت بی اندازه و خارق العاده ای است. این زیبایی مرهون رنگ های طبیعی است که در فرش به کار رفته است. این رنگ های طبیعی که از منابع مختلفی به دست می آیند (منتظر و همکاران،1380 :10-28)، می توانند نقش بسزایی در رسیدن به طبیعت گرایی پیشین فرش ایران دوره صفوی داشته باشند. لذا ضرورت استفاده از رنگ های طبیعی، ضرورت طرح مسأله پیش رو می باشد. هم اکنون شواهد فراوان حاکی از وجود علاقه مندان زیاد در بازارهای جهانی فرش دستباف است که جهت خرید فرش هایی که با رنگزاهای طبیعی رنگرزی شده اند، علاقه مند هستند (ورزی،1350: 27). استفاده از رنگ های طبیعی به دلیل تغییرات شید رنگی در زمان های مختلف و کارکرد طولانی آن، مورد تاکید قرار گرفته است.

  منابع تهیه رنگزاهای طبیعی که ضرورت استفاده از آنها در فرش دستباف می تواند در تولید فرش اصیل ایرانی نقش بسزایی داشته، و همچنین جایگاه فرش ایرانی را ارتقاء دهد. این رنگزاها که ریشه طبیعی دارند و به سه دسته تقسیم می شوند: گیاهی، معدنی، حیوانی (منتظر و همکاران،1380: 73 ).

  مواد رنگزای به دست آمده از گیاهان مثل نیل، روناس، اسپرک و پوست گردو و جز اینها که از ریشه، گل، برگ، میوه و پوست نباتات به دست می‌آیند؛

  مواد رنگزای به دست آمده از جانوران مانند قرمزدانه و صدف فرفری؛

  مواد رنگزایی که از مواد معدنی به دست می‌آیند مثل خاک سرخ.

  بخش اصلی این پروژه کاربردی، ارائه یک سیستم خبره و هوشمند به جهت تسریع فرآیند انتخاب مناسبترین نسخه رنگرزی با توجه به شرایط و اهمیت رنگزاهای طبیعی می باشد. در بخش رنگرزی نیز با توجه به زیبایی و ثبات رنگ های طبیعی در فرش دستباف ایران در گذشته و عدم به کارگیری این‌گونه رنگ ها در فرش های صارداتی امروزی، تا حدودی شاهد رکود صادرات قالی ایران هستیم. بنابراین احیاء دوباره رنگرزی طبیعی، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. سیستم خبره و هوشمند پیش از این، تجربه ارائه خدمات در شاخه رنگرزی در نساجی را داشته، که البته اغلب در مورد رنگزاهای مصنوعی بوده است. در سال 1998 میلادی، سیستم خبره BATEM توسط کانورت و همکارانش به منظور تعیین نسخه رنگرزی ساخته شده است(Convert,et al  2000: 146) و یا نرم افزاری که برای مجموعه ای به نام کالرایندکس که توسط دو موسسه SDC و AATCC جمع آوری شده، طراحی شده است. در طراحی سیستم خبره برای رنگرزی طبیعی فرش دستباف سعی بر آن می‌تواند باشد، که مطابق با نحوه استدلال یک فرد خبره در رنگرزی و دانش روز این حرفه باشد. به این ترتیب که کاربر نوع کالا، رنگزاهای طبیعی و همچنین فام رنگی، مولفه رنگی و ثبات مورد نیاز خود را به سیستم گزارش دهد و سیستم هم با در نظرگرفتن این معیارها، نسخه های رنگرزی مناسب را به کاربر ارائه دهد. که کاربر بین نسخه های پیشنهادشده مناسب ترین نسخه را انتخاب می کند. انتخاب نسخه رنگرزی طبیعی مناسب اصولاً بر مبنای تجربه انجام می گیرد. اطلاعات و دانش جهت انتخاب نسخه رنگرزی مناسب در اختیار افراد با تجربه و خبره می باشد. با توجه به مناطق مختلف قالی بافی و اطلاعات پراکنده؛ محدودیت های دریافت اطلاعات از خبرگان فرش به طورکلی شامل عدم دسترسی به این افراد به دلیل محدودیت زمانی و موقعیت مکانی، انتقال دشوار‌ دانش و مستند‌سازی در این زمینه، کارایی و تکرار پذیری اطلاعات مربوط به دوره زمانی، غیر قابل جایگزین بودن خبرگان (به دلیل بازنشستگی و مرگ و میر) و در نهایت هزینه بالا آن می باشد. ارائه  سیستمی خبره و هوشمند جهت راهنمایی در انتخاب نسخه رنگرزی مناسب برای صنعت فرش دستباف،‌ سیستمی که می تواند در قیاس با محدودیت های دریافت اطلاعات از خبرگان این فن، دارای نکات مثبتی از جمله، دسترسی همیشگی از نظر زمان و مکان، انتقال دانش به طور آسان و صریح، کارایی و تکرارپذیری ثابت و یا معمولاً سریع تر، قابل جایگزینی، و به طور اجمالی مقرون به صرفه از لحاظ نحوه ارائه اطلاعات، دسترسی و زمان می‌باشد.

   

  1-1-2- هدف از اجرا

  اهداف تحقیق شامل موارد ذیل می باشد :

  ارائه سیستمی خبره و هوشمند جهت راهنمایی در انتخاب نسخه رنگرزی مناسب برای کاربران صنعت فرش دستباف؛

  دسترسی همیشگی کاربر از نظر زمان و مکان به سیستم خبره؛

  فراهم نمودن شرایطی برای فراخوانی اطلاعات فرد خبره؛

  عدم محدودیت دریافت اطلاعات از خبرگان فرش؛

  ایجاد کارایی و تکرارپذیری ثابت؛

  کمک به افراد کم تجربه و تازه وارد در این صنعت؛

  کمک کردن به فرد خبره در انجام کارهای تکراری برای بهبود راندمان؛

  کمک کردن به فرد خبره در انجام کارهای دشوار برای مدیریت موثر ریزه کاری ها؛

  تسریع در عملیات انتخاب نسخه رنگرزی از روی انتخاب فام مورد نظر؛

  احیاء رنگ های طبیعی  پرکاربرد و اشاعه دانش و تکنولوژی که در آینده ممکن است منجر به افزایش تولید فرش اصیل ایرانی با رنگ های طبیعی و بهبود جایگاه فرش  ایرانی شود.

   

  1-1-3-کاربرد نتایج تحقیق

  نتایج این تحقیق که خود می تواند به گونه ای نمایاننده اهداف اصلی و فرعی این پژوهش باشد، شامل موارد ذیل است:

  کلیه دست اندرکاران فرش، به خصوص افراد تازه وارد و کم تجربه می توانند از کاربران این سیستم خبره باشند؛

  تولیدکنندگان فرش در مناطق مختلف فرشبافی ایران؛

  بخش های آموزشی(یکی از مشکلات در زمینه دانش رنگرزی طبیعی در فرش دستباف نبود اطلاعاتی روشمند، طبقه بندی شده، علمی و به روز است. که منابع علمی دانشگاه و موسسات آموزشی از بخش هایی می توانند باشند که از نتایج این تحقیق بهره برند و همچنین پایه و مبنایی می باشد برای تحقیقات دیگر در این زمینه )؛

  خدمات (یکی از بستر های مهم جهت استفاده از یافته های تحقیقات در بخش تولید فرش می باشد. که این خدمات باعث احیاء و رونق تولید فرش دستباف و حتی گرایش جوانان و فارغ التحصیلان این رشته به این صنعت شود. همچنین امروزه استفاده از رنگ های شیمیایی و مصنوعی جایگزین رنگ های طبیعی شده است، مطمئناً بررسی علمی رنگرزی طبیعی، می‌تواند در اختیار تولیدکنندگان و رنگرزان فرش و حتی دست اندرکاران هنر، صنعت نساجی و فرش  قرار گیرد)؛

  مدیریت حرفه ای (وجود اطلاعات علمی،روشمند و به روز در بحث رنگرزی طبیعی می تواند خط مشی مدیریت این صنعت را با توجه به مدیریت و دانش روز تعیین کند و راه گشای بن بست های مدیریتی این صنعت باشد. همچنین ارائه نرم افزار جامع که اطلاعات در زمینه نوع رنگزا مورد استفاده در  فرش دستباف ایران و همچنین نسخه و گراف رنگرزی طبیعی الیاف پشم و ابریشم می تواند به مدیریت این حرفه از نظر کیفیت، بهینه سازی و جز اینها کمک بسیار شایانی داشته باشد).

  توسعه و احیای زمین های بایر و کشت گیاهانی که مصارف صنعتی دارند: مطمئناً استفاده از نتایج تحقیق که احیا مجدد گیاهان رنگزا را در پی دارد. می تواند کشت این گیاهان جهت مصارف صنعتی را شاهد باشیم.

  1-2- مزایای تحقیق

  مهم ترین مزایای استفاده از سیستم خبره  و هوشمند در صنعت فرش دستباف شامل موارد ذیل می باشد:

  تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی مناسب برای فرش دستباف؛

  دسترسی همیشگی کاربر از نظر زمان و مکان به سیستم خبره؛

  عدم محدودیت دریافت اطلاعات از خبرگان فرش؛

  ایجاد کارایی و تکرارپذیری ثابت؛

  کمک به افراد کم تجربه و تازه وارد در این صنعت؛

  تسریع در عملیات انتخاب نسخه رنگرزی؛

  کاهش هزینه ها (کاهش هزینه رنگرزی، زمان و مکان و جز اینها)؛

  احیاء رنگ های طبیعی و اشاعه دانش و تکنولوژی که در آینده ممکن است منجر به افزایش تولید فرش اصیل ایرانی با رنگ های طبیعی و بهبود جایگاه فرش  ایرانی شود؛

  وجود علاقه مندان زیاد در بازارهای جهانی فرش دستباف که جهت خرید فرش هایی که با رنگزاهای طبیعی رنگرزی وجود دارند؛

   مزیت های بیشمار رنگزاهای طبیعی که شامل: تنوع رنگی؛ عدم امکان تقلید و کپی‌برداری؛ ثبات در حد ضرورت و شفافیت دراز مدت؛ روش آسان رنگرزی خامه ی قالی؛ صرفه ی اقتصادی(صرفه جویی ارز و ارزش صنعتی)؛ افزایش ارزش افزوده؛ عدم تاثیرات سو بر محیط زیست(جلوگیری از آلودگی های ناشی از کاربرد مواد شیمیایی)؛ توسعه و احیای زمین های بایر(کشت گیاهانی که مصرف صنعتی دارند)؛ ایجاد اشتغال؛ می باشد.

   

  1-3-  سابقه تحقیق

  با توجه به موضوع تحقیق در بررسی پیشینه تحقیق ابتدا به جایگاه سیستم های خبره و هوشمند و نقش آنها در تصمیم گیری و مشاوره به کاربران  پرداخته می شود و سپس به مطالعه بر روی تحقیقات و تالیفاتی که پیش از این در زمینه رنگرزی طبیعی صورت گرفته است. آنچه که این پژوهش را از سایر تحقیقات مشابه مجزا می کند، پرداختن به این موضوع تحقیق از دریچه کاملاً علمی و دانش و فن آوری روز بوده، که مطمئناً  از تحقیقات انجام گرفته، به عنوان سابقه تحقیق بهره برده می شود.

  1-3-1- تحقیقات داخلی

  از تحقیق ها و پژوهش های داخلی که در زمینه سیستم های خبره با موضوع این پروژه نزدیکی دارد، تحقیق گودرز، مصطفی و همکاران(1389) می باشد و دلیلی توجیهی و مستند بر اهداف و ضرورت این پروژه است. گودرز و همکاران در تحقیقی به مروری بر سیستم های خبره در صنعت رنگرزی و نساجی پرداخته و در تحقیقی دیگر گودرز، مصطفی و همکاران(1391) به روش های ساخت سامانه های هوشمند برای حل مشکلات رنگرزی منسوجات پرداخته اند، که نقطه عطف در این پژوهش ها اشاره به کمک گرفتن از سیستم خبره در انتخاب نسخه رنگرزی است. که البته در این دو پژوهش نسخه های مربوط به رنگ های مصنوعی و صنعت رنگرزی شیمیایی در نساجی مطرح می باشد.

  گودرز، مصطفی و همکاران (1388)، در مقاله ای با عنوان تهیه سیستم خبره تشخیص عیب برای فرآیند رنگرزی پنبه، به شرح سیستم خبره DDES پرداختند. محمد رضا عبدلی و همکاران نیز در تحقیقی با عنوان سیستمهای خبره یا هوشمند ( Expert system ) و نقش آنها در بهبود تصمیم گیری به مهمترین شاخص این سیستم ها که کمک و تسریع و در نهایت بهبود فرآیند تصمیم گیری است اشاره داشته اند. در زمینه فرش ماشینی نیز نوشین و همکاران (1388)، در پژوهش سامانه خبره برای درجه بندی فرش ماشینی به روند شکل گیری این سامانه خبره اشاره داشته است

   

   

  Abstract

   

  Growing development of computer applications in all fields of human knowledge, including dyeing and textile industry has been created new fields of application in the novel technologies. Expert systems are a type of computer software, one of the recent rapid progress, using a professional expert knowledge and combining it with technology, knowledge and experience of experts in the form of software Guide " decision " placed in the hands of non-experts and unskilled, and thereby be able to play a significant role in improving their decisions. In this study, the process of selecting the appropriate version of natural dyeing carpet covered the field and tried to speed up the process of selecting the best and commodious version of the natural dyeing. Expert system relaxes the selection of dyeing method as a dyer expert in the areas of expertise and advice necessary to make decisions to improve and expedite the process. This basic information is output by positioning them in the knowledge base «Data base» Software, an expert system as a user of the software in order to accelerate the decision-making process to choose the version to be dyed. So, the user can easily design the space to ask questions and get their answers. The results of this study can be concluded as following as: introducing of natural dyes encyclopedia, presention of dyeing receipe, color shades, chemical structure, color values and fastnesses of most usage dyes in hand-made carpet.

   

  Keywords: Expert system- Knowledge base- Natural dyeing- Carpet Industry.

   

  منابع

  مقالات

  احمدی، زهرا. مقایسه ثبات نوری در رنگزاهای طبیعی مورد استفاده در فرش دستباف، سومین همایش ملی تحقیقات فرش دستباف، 1388.

  احمدیان، فاطمه. پیاده سازی سیستم خبره به منظور پاسخگویی به مراجعان کارت سوخت، حامد ذقاقی، دکترا، دانشگاه پیام نور مشهد، شهریور ماه، 1388.

  تقوی، عابد. بازخوانی تحولات تجاری صنعت فرش در عصر صفوی، فصلنامه علمی پژوهشی انجمن علمی فرش ایران ، شماره 12، بهار 1388، ص 55-67.

  حبیبی پیرکوهی، آرش. شائمی برزکی، علی. سیستم های خبره و کاربرد آن در مدیریت، سومین کنفرانس بین المللی مدیریت، دی ماه 1384،ص1-18.

  رحمانی، علی اکبر. بارانی، حسین. بهینه سازی راندمان رنگرزی پشم با رنگزاهای طبیعی، دومین سمینار ملی تحقیقات فرش دستباف، جلد اول، تهران ، 1386، ص 22-36.

  شکری، لطف الله. خواجه مهریزی، محمد. ضرورت بهره گیری از سیستم های خبره برای بهبود کیفیت تولید و استاندارد سازی در فرش دستباف، سومین جشنواره ملی فرش برتر، 1392، ص65-67.

  شمس ناتری، علی،. اکرامی، احسان. امیر علیان، نسیم. رییسی، فاطمه. نگاهی به روند تحولات در کاربرد و خواص مواد رنگزای طبیعی، دومین سمینار ملی تحقیقات فرش دستباف، جلد اول، تهران، 1386، ص 187-195.

  کفاش فرخد، نجمه، اسدی سامانی، مجید،خالدی فر، برزو. مروری بر ترکیبات ثانویه و اثرات فارماکولوژیکی گیاه دارویی جاشیر، مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، دوره 15 ، شماره3، مرداد و شهریور 1392، ص98-108.

  گودرز، مصطفی. محمد علی مالک، رضا. امانی­تهران، محمد. مهر مظاهری، فیروز. تهیه سیستم خبره تشخیص عیب برای فرآیند رنگرزی پنبه، امیر کبیر، سال بیستم، شماره د-70، مهندسی شیمی، بهار و تابستان 1388، ص 71-80.

  ﮔﻮدرز، مصطفی. امانی­تهران، محمد. محمد علی مالک، رضا. مهر مظاهری، فیروز. روشهای ساخت سامانه های هوشمند برای حل مشکلات رنگرزی منسوجات، هشتمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران، اردیبهشت،1391، دانشگاه یزد.

  گودرز، مصطفی. امانی­تهران، محمد. محمد علی مالک، رضا. مهر مظاهری، فیروز. مروری بر سامانه های خبره در صنعت رنگرزی و نساجی، نشریه علوم و فناوری رنگ، 1389،ص41-53.

  محمد علی مالک، رضا. طرح تحقیقاتی مرکز ملی فرش ایران، بررسی چگونگی تاثیر مواد رنگزای طبیعی، تعاونی و شرایط رنگرزی بر خواص فیزیکی و مکانیکی خامه قالی، 1384.

  محمدیان، علی. کرمیان، رضا. سپهوند، علی. شناسایی و معرفی گیاهان رنگده بمنظور کاربرد در رنگرزی علمی بر روی الیاف پشم، سومین همایش ملی تحقیقات فرش دستباف. 1388.

  همتی، نوشین. امانی­تهران، محمد. صادقی، عبدالحسین. سامانه خبره برای درجه بندی فرش ماشینی، امیرکبیر، سال بیستم، شماره د-70، مهندسی شیمی، بهار و تابستان 1388، ص97-105.

   

   

  Buchanan, B. G, Smith, R. G, Fundamentals of expert systems, Annual Review of Computer Science, Vol. 3, 1988,  pp. 23-58.

  Convert, R, et al , An expert system for the dyeing recipes determination, J. Intell. Manuf. 11,2000, 145-155.

  Goodarz, M, M. A. Malek, R.  Amani Tehran, M. M.Mazaheri, F.  DDES: Dyeing Diagnostic Expert System for the Textile Coloration Journal Of Textiles And Polymers, Vol. 2, No. 1, January 2014, pp7-14.

  Holme, I. Unrevealing nature’s mysteries, International dyer and textile printer, feb.1988, 8-25.

  Hussain, T. Wardman, R. H. Shamey, R. A knowledgebased expert system for dyeing of cotton. Part1: Design and development. Color. Technol. 121:1,2005, pp 53-58.

  Klaessens, J.W.A. Kateman, G. Vandeginste, B.G.M., Expert systems and analytical chemistry,trends in analytical chemistry, 4:5, 1985, 114-117.

  Roth, F. H. The knowledge-based expert system: A tutorial, IEEE, 1984, 11–28.

  Sajjadi SE, Mehregan I. Chemical composition of of the essential oil of Prangos asperula Boiss. subsp. Haussknechtii (Boiss.) Herrnst. et Heyn fruits. Daru. 2003; 11, pp 79-81.

  Samanta, A. agarwal, P. Natural Dyeing Of tiles, Indian journal of fiber&textile research. Vol. 34, December 2009.pp.384-399.

  Sewecow, U. peresent day significance of natural dyestuffs in textile dyeing,  Melliand textile brichte, English section, 5, 1995,pp 89- 92.

  Siva, R. Status of natural dyes and dye-yielding plants in India, School of Biotechnology, Chemical and Biomedical Engineering, Vellore Institute of Technology, Vellore 632 014, India. Current Science, Vol.92, NO.7, 10 April 2007,pp 916-925.

  Turing, A.M. Computing machinery and intelligence, mind, 59:236, 1950, pp 433-460.

  Yam, K. L. and Papadakis, S. E. 2004. A digital imaging method for measuring and analyzing color of food surfaces, Journal of Food Engineering, 61: 137 – 142.

  Young-Hee, L. Dyeing, Fastness, and Deodorizing Properties of cotton, Silk, and Wool Fabrics Dyed with Coffee Sludge (Coffea arabica L.) Extract , Busan, journal Of Applied Polymer Science, Vol. 103, ,2007, pp 251-257.

  http://www.aurorasilk.com/info why natural dyes.html.

  http://www.cs.rit.edu/~ncs/color/t_convert.html

  کتاب ها

  ادوارز، سیسیل، قالی ایران، ترجمه مهین دخت صبا، تهران، انتشارات فرهنگسرا، 1367.

  امیری، داود، رنگرزی طبیعی و استخراج رنگدانه از گیاه اسپرک، شباهنگ، فروردین ۱۳۸۷.

  اوکتائی، ناصر، هنر رنگرزی با گیاهان، دفتر نشر خود کفایی، 1363.

  جاوید تاش، ایرج، مشفق، علی اکبر، روش رنگرزی گیاهان و تعیین ثبات 724 رنگ گیاهی، انتشارات موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع، 1374.

  جهانشاهی افشار، ویکتوریا. فرآیند و روش های رنگرزی الیاف با مواد طبیعی، دانشگاه هنر، 1375.

  حیاتی، مهدی، رنگرزی الیاف با رنگ های طبیعی، موسسه علمی کاربردی جهاد کشاورزی، 1384.

  دادگی،  فرنبغ. گردآوری: بهار، مهرداد،  بندهش، انتشارات توس،  تهران،  1369.

  دهقانی، مهرانگیز، تعیین ثبات رنگ کالای نساجی، مرکز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، 1375.

  دین، جنی، رنگ وحشی، ترجمه کوروش کریمشاهی، تهران، مرکز ملی فرش ایران، 1385.

  ژوله، تورج، پژوهشی در فرش ایران،تهران، یساولی،1381.

  صوراسرافیل، شیرین، فرش خوب، فرش بد، فرش استاندارد، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، 1376.

  مظفریان، ولی‌الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران،  فرهنگ معاصر، 1391.

  منتظر، مجید. ویسیان، محمد. حیدی، محمد ابراهیم. طبیعت گرایی در رنگرزی الیاف پروتئینی (پشم و ابریشم)، تهران، مرکز ملی فرش ایران، 1388.

  نصیری، محمد جواد، فرش ایران، تهران، فرهنگسرای میردشتی، 1389.

  ورزی، منصور، هنر و صنعت قالی ایران، رز، 1350.

  Bird C. L ,The Theory  and practice of Wool dyeing, University of Leeds, Fourth Ediition, 1972.

  Casselman, k ,Craft of the Dyer: Colour from Plants and Lichens,1993.

  Durkin, J, Expert systems: design and development, Macmillan, United States of America, 1994.

  Edmunds, R. A, The prentice hall guide to expert systems", Prentice-Hall, New Jersey,1988.

  Hancoock, M, potential for colorants from plant sources in England & wales, Cambridge cb2 8nn, oct,1997.

  Freeman, H.S. Peters, A.T. Colorants for Non-Textile Applications, (Editors)@2000Elsevier Science B.V. All rights reserved,2000.

  Puntener, Alois G. Schlesinger, U. Colorants for Non-Textile Applications. Edited by Freeman, H.S.&Peters, A.T@2000Elsevier Science B.V. All rights reserved,2000.

  Rita J.Adrosko,natural dyes And Home Dyeing,1994.

  Sakhai , E. The Story of Carpets, , London ,1991.

  Samanta, A.K. Konar, A. Dyeing of Textiles with Natural Dyes, Edited by Emriye Akcakoca Kumbasar Department of Jute and Fibre Technology,Institute of Jute Technology, University of Calcutta India, 2011.

  Smith, P. An introduction to knowledge engineering, International Thomson, UK,1996.

  Thomas J. Farnham, Daniel Shaffer ,Oriental Carpet &Textile Studies VII, 2011.

  Waterman, D. A, A guide to expert systems, Addison- Wesley, Massachusetts, 1986.

  Xin,J.Total colour management in textiles, Published by Woodhead Publishing, Cambridge CB1 6AH, England,2006.

   

 • فهرست و منابع پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف

  فصل اول: طرح تحقیق

  1-1- تعریف موضوع................................................................................................................................................................. 1

  تعریف مسأله............................................................................................................................................................. 1

  هدف از اجرا.............................................................................................................................................................. 4

  کاربرد نتایج تحقیق................................................................................................................................................. 5

  1-2- مزایای تحقیق................................................................................................................................................................ 6

  1-3- سابقه تحقیق................................................................................................................................................................... 6

  1-3-1- تحقیقات داخلی........................................................................................................................................................ 7

  1-3-2- تحقیقات خارجی...................................................................................................................................................... 9

  1-4- فرضیات پژوهشی........................................................................................................................................................... 11

  1-5- روش تحقیق.................................................................................................................................................................. 11

   

  فصل دوم : مباحث نظری و سوابق موضوع تحقیق

  2-1- مفاهیم اولیه سیستم خبره......................................................................................................................................... 13

  2-1-1- سیستم خبره مبتنی بر دانش............................................................................................................................... 14

  2-1-2- مزیت ها و محدودیت های سیستم خبره.........................................................................................................  15

  2-2- روش تهیه یک سیستم خبره ................................................................................................................................... 16

  2-2-1- معماری عمومی یک سیستم خبره..................................................................................................................... 18

  2-2-2- اجزای یک سیستم خبره...................................................................................................................................... 20

  2-2-3- ابزارهای ساخت سامانه خبره............................................................................................................................... 21

  2-3- فیزیک رنگ................................................................................................................................................................... 23

  2-3-1-بازنمایی رنگ............................................................................................................................................................. 24

  2-3-2-منابع نوری................................................................................................................................................................. 27

  2-3-3-تبدیل سیستم های رنگی....................................................................................................................................... 27

  2-4- رنگرزی طبیعی............................................................................................................................................................. 28

  2-4-1- مروری تاریخی بر رنگرزی طبیعی....................................................................................................................... 28

  2-4-2-رنگزای طبیعی.......................................................................................................................................................... 30

  2-4-2-1- طبقه بندی رنگزاهای طبیعی بر اساس منشا رنگی................................................................................... 30

  2-4-2-2- طبقه بندی رنگزاهای طبیعی بر اساس ساختار شیمیایی........................................................................ 31

  2-4-2-3- مزیت ها و محدودیت های رنگزاهای طبیعی.............................................................................................. 33

  2-4-2-4- کاربردهای ویژه رنگزاهای طبیعی.................................................................................................................. 36

  2-4-3- روش رنگرزی........................................................................................................................................................... 36

  2-4-3-1- عوامل مؤثر بر فرآیند و کیفیت رنگرزی....................................................................................................... 37

  2-5- مروری بر سیستم های خبره در صنعت رنگرزی منسوجات.............................................................................. 41

  2-6-ضرورت بهره گیری از سیستم خبره در انتخاب نسخه رنگرزی طبیعی در صنعت فرش دستباف.............. 42

   

  فصل سوم: بیان داده ها و اطلاعات

  3-1- فرآیند تهیه سیستم خبره انتخاب نسخه رنگرزی طبیعی.................................................................................. 44

  3-1-1- چگونگی تهیه یک سیستم خبره جهت انتخاب نسخه رنگرزی طبیعی...................................................... 44

  3-1-2- فرآیند اکتساب دانش سیستم خبره................................................................................................................... 45

  3-1-2-1- اطلاعات پایه گیاهی و حیوانی رنگزا ........................................................................................................... 46

  3-1-2-2- ساختار و خصوصیت شیمیایی رنگزاها......................................................................................................... 57

  3-1-2-3- روش، شرایط و نسخه رنگرزی........................................................................................................................ 61

  3-1-2-4 - مولفه های رنگی............................................................................................................................................... 66

  3-1-2-5 - مولفه های ثباتی.............................................................................................................................................. 70

  3-1-3- معرفی پایگاه دانش (پایگاه داده) در سیستم خبره NDES ........................................................................ 75

  3-1-4- معرفی موتور استنتاج در سیستم خبره NDES ........................................................................................... 77

  3-1-5- واسط کاربر در سیستم خبره NDES ............................................................................................................. 78

  3-1-6- اعتبار سنجی سیستم خبره NDES ................................................................................................................ 78

  3-2- معرفی سیستم خبره NDES یا نرم افزار Natural Dyes  (ND)................................................................ 80

  3-2-1- معرفی نرم افزار Natural Dyes  (ND).......................................................................................................... 80

  3-3- معرفی مکانیزم های برنامه نویسی و متدولوژی مورد استفاده ......................................................................... 81

  3-3-1 معرفی پلت فرم و زبان برنامه نویسی .................................................................................................................. 81

  3-3-2- متودولوژی ذخیره سازی جهت طراحی پایگاه دانش و اطلاعات مورد نیاز در موتور استنتاج ............... 82

  3-3-3- متدلوژی گرافیکی جهت طراحی واسط کاربری.............................................................................................. 82

  3-4- راهنمای نرم افزار Natural Dyes  (ND) ........................................................................................................ 84

  3-4-1-نمای کلی نرم افزار ................................................................................................................................................. 84

  3-4-2- نقشه پیمایش در نرم افزار.................................................................................................................................... 86

  3-4-2-1- صفحه اصلی(Main Home) ........................................................................................................................ 87

  3-4-2-2-انتخاب فام رنگی(Select Hue) ..................................................................................................................... 88

  3-4-2-3-نمایش فام انتخاب شده(Selected Hue) ................................................................................................... 91

  3-4-2-4-انتخاب رنگزا(Select Dye) ............................................................................................................................ 96

   

   

  فصل چهارم: تجزیه و تحلیل

  4-1- پیش بینی کاربران سیستم خبره  Natural Dyes  (ND) در صنعت رنگرزی طبیعی و فرش دستباف...99

  4-2 - تاثیرسیستم خبره (NDES) در تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی .............................................................99

  4-3- تاثیرسیستم خبره (NDES)  در بهبود تصمیم گیری در انتخاب نسخه رنگرزی ........................................ 100

  4-4- جایگاه سیستم خبره (NDES)  در بهبود مدیریت کیفیت و استانداردسازی صنعت فرش دستباف...... 100

  4-5- تاثیر سیستم خبره رنگرزی طبیعی (NDES) در نگرش دوباره و نگاه جدید به رنگزاهای طبیعی.......... 100

   

  فصل پنجم: نتیجه گیری کلی و پیشنهادها

  5-1- نتیجه گیری.................................................................................................................................................................. 102

  5-2- پیشنهادها .................................................................................................................................................................... 103

  5-2-1- اضافه شدن نسخه های متعدد رنگرزی ..........................................................................................................  103

  5-2-2- اضافه شدن ویرایش پیشرفته در سیستم ........................................................................................................ 104

  5-2-3- بهره گیری از  Web Site جهت به روز کردن سیستم خبره یا نرم افزار و ارائه خدمات جانبی........ 104

   

  منابع (مقالات) ....................................................................................................................................................................... 105

  منابع (کتاب ها) .................................................................................................................................................................... 106تحقیق در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, مقاله در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, پروپوزال در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, تز دکترا در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, مقالات دانشجویی درباره پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, پروژه درباره پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, گزارش سمینار در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف, رساله دکترا در مورد پایان نامه ارائه سیستم خبره و هوشمند جهت تسریع فرآیند انتخاب نسخه رنگرزی در صنعت فرش دستباف

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول
بانک دانلود پایان نامه رسا تسیس